NPX vs NPM – Farkları neler?

Nov 20, 2019 | React Native

Herkese merhaba,

NPM 5.2+ ile sessiz sedasız bir özellik geldi aslında oda NPX bu güzel komutun faydalarından yararlanmaya başladıkça bende buraya ufak bir bilgilendirme yazısı ekleme kararı aldım 🙂

Kısaca tanımlar;

NPM: Sadece bir paket yöneticisi

NPX: Node modüllerini yürütmek için bir araç (tool)

Şimdi ortalık karışmadan hemen kısaca konuyu açalım.

NPM local de çalıştığımız süre boyunca paketleri yönetmemizi sağlıyor ekliyor-siliyor-değiştiriyor bugüne kadar her işimizi gördü

Fakat NPX de şöyle bir olay var örneğin siz bir modül çalıştıracaksınız ama bu modül globalde kurulu bir CLI değil yani global de kurmadıysanız direkl olarak terminalde komut veremezsiniz bu yüzden “NPX modulName” dediğinizde bu arkadaş hemen gidiyor global deki modüller ile kontrol ediyor eğer yoksa uzak sunucu üzerinden modülü indiriyor ve çalıştırıyor.

En anlaşılır örneği şöyle verelim. Eskiden react projesi oluştururken react bize önce kendi CLI modülünü kurdurtuyordu bu “npm -g react-native-cli” gibi birşey di daha sonra ben terminal de “react-native” yazdığımda bana bu komutu kullanabileceğim parametreleri listelerdi işde init yazarsan yeni proje oluştururum şunu yazarsan bu olur gibi.

Fakat şimdi dikkat ederseniz react kurulum sayfasında şöyle diyor:

npx create-react-app my-app

Bunu yaptığımda kendi bilgisayarımda CLI kurmama gerek kalmadan gidip uzak sunucudaki modülü benim bilgisayarımda çalıştıracak.

Umarım anlatabilmişimdir daha detaytlı anlatımları aşağıya ekliyorum…

https://stackoverflow.com/questions/50605219/difference-between-npx-and-npm